wtorek, 1 lutego 2011

Oświetlenie w łazience

Oświetlenie w łazience

Autorem artykułu jest Dagmara



Światło rozjaśnia przestrzeń i sprawia, że wieczorem możemy się cieszyć sztucznym słońcem oświetlającym wnętrze. Oprawy świetlne są również ważnym elementem dekoracyjnym.

Dokonując wyboru źródła światła w łazience, warto zastanowić się na samym początku nie tylko, jakie będą zastosowane oprawy, ale w jakich miejscach powinny się znajdować. Dzieląc łazienkę na przestrzenie użytkowe uwzględniając ich aktywność można zastosować różne źródła światła, które będą tam nieodzowne. Oczywiście można wybrać tylko jeden rodzaj oświetlenia dajmy na to halogenowy, które dają jasne białe światło skupiające lub rozpraszające w zależności od zastosowanej oprawy. Charakterystyczne, jasne światło oświetlenia halogenowego zapewnia wierne oddanie kolorów i umożliwia zastosowanie w dowolnym punkcie łazienki. Decydując się na lampy zamontowane w suficie zastanówmy się jednak nad tym czy mają to być oprawy skupiające światło w wybranym punkcie czy też lepsze są oprawy takie, które rozpraszają wiązkę światła. Wszystko to oczywiście zależy od rozmiarów łazienki oraz efektów, jakie chcemy uzyskać. Warto to ustalić już na samym początku projektu, ponieważ aranżacja łazienki wydaje się zawsze banalnie prosta jednak, każde trwałe dodatki wymuszają inne zastosowanie światła i opraw a także oddzielnego dostępu źródła zasilania. Może się okazać, że aranżacja łazienki o małej powierzchni będzie bardziej pracochłonna, ponieważ na małej przestrzeni będziemy chcieli pomieścić nie tylko typowe urządzenia łazienkowe, ale jeszcze i pralkę, która będzie burzyła całkowicie jej charakter. 

 

Modne obecnie podświetlane półki lub witryny muszą posiadać odrębne źródła światła, dlatego należy je przewidzieć podczas modernizacji przestrzeni. Podświetlane kabiny prysznicowe lub wanny narożne powinny również posiadać oddzielne okablowanie, które należy uwzględnić podczas projektu. Planując oświetlenie w łazience, musimy wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa. Jak wiemy jest to wilgotne pomieszczenie, dlatego też występuje większe niż w innych pomieszczeniach ryzyko porażenia prądem. Nowoczesne łazienki w których zwraca się na takie aspekty uwagę posiadają nawet gniazdka z prądem na wyższej wysokości niż w innych pomieszczeniach. Gdyby taka łazienka uległa zalaniu wodą zmniejsza się w ten sposób ryzyko porażenia prądem. Powszechne są również gniazdka bryzgoszczelne, które są zamykane specjalna klapką zabezpieczającą przed dostaniem się wody do wewnątrz. Szczególnie w strefie narażonej na wilgoć koło lustra, lampy i wyłączniki powinny być odporne na działanie wody. Modne obecnie oświetlenie niskonapięciowe diodami LED całkowicie spełnia wymogi bezpieczeństwa niemniej jednak należy zastosować ich w przestrzeni łazienki tyle, aby dobrze oświetlały łazienkę. Tutaj powstaje szereg problemów, ponieważ jest to inne światło niż to, do którego się przyzwyczailiśmy przez lata, dlatego stosuje się je naprzemiennie razem z oświetleniem tradycyjnym. Podczas kąpieli używamy oświetlenia typu LED a dokonując porannej lub wieczornej toalety źródła światła halogenowego lub tradycyjnego bańkowego.

Spotkać można bardzo często oświetlenie diodowe w kabinach prysznicowych lub wannach narożnych. Te ostatnie oferują barwne oświetlenie, którego możemy użyć podczas długiej kąpieli. Posiadając wieczorem więcej wolnego czasu można delektować się gorącą kąpielą z wyciszającym niebieskim światłem wydobywającym się w dna wanny narożnej lub źródeł światła, które usytuowane są na jej bokach. Kabina prysznicowa oprócz modnej „deszczownicy” oferują nie tylko dodatkowe oświetlenie, ale również można słuchać dowolnej muzyki z wbudowanego radia z odtwarzaczem. Aby zapewnić idealne i jasne oświetlenie łazienki można zastosować nowoczesną świetlówkę liniową, o jasnym białym świetle. Świetlówki nowej generacji mogą być stosowane do podświetlania wnęk lub półek w łazience a także znajdują zastosowanie w strefie lustra i umywalki.

Janiszewska Dagmara

---

Informator poświecony aranżacji wnętrz, nowym stylom i trendom. Aranżacja wnętrz podyktowana jest często panującą modą lecz własny styl i wygoda powinienna być dla nas najważniejsza.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Styl łazienki

Styl łazienki

Autorem artykułu jest Dagmara



Pamiętacie takie czasy, kiedy w sklepach były dostępne dwa lub trzy modele wanien, które pasowały do każdej łazienki? Obecnie wybór wanny nie jest taki prosty, ponieważ zależy to od stylu, jaki reprezentuje łazienka.

Jeszcze nie tak dawno projektując łazienkę problemu z wyborem wanny nie było. Dostępne w sklepie dwa lub trzy modele należało zaadaptować do łazienki. Kwestią gustu była architektura łazienki niemniej jednak, aby nadać jej odpowiedni styl należało użyć dodatków wykończeniowych, które posiadały pożądany styl. Dodatki wykończeniowe, które można było nabyć w sklepie wołały o pomstę do nieba jednak rozwijający się handel drobną wytwórczością niemal rękodziełem zaspokajał bardziej wyrafinowane gusta. Czy coś obecnie się zmieniło? Ależ oczywiście. Zmieniło się wszystko, ponieważ dostępność materiałów, urządzeń sanitarnych jest tak przebogaty, że można nadać łazience dowolny styl, lecz jednak wyposażenie łazienki wymusza zastosowanie odpowiedniego stylu. Kupując wannę z hydromasażem o nowoczesnej linii nadajemy jej ton. Styl łazienki powinien być taki sam jak urządzeń łazienkowych, dlatego na rynku pojawiły się wanny, które można dopasować do pożądanego efektu wizualnego. Aranżując łazienkę w stylu wiktoriańskim możemy kupić do takiego wnętrza wannę „STYLE” firmy Excellent która podkreśli jej charakter. Łagodne zaokrąglone linie wanny wyśmienicie wkomponują się w przestrzeń łazienki. Styl nowoczesny łazienki to linie proste i kanciaste do których można kupić również odpowiednią wannę z oprzyrządowaniem. Pozostaje jedynie dopasować do wanny odpowiednia umywalkę oraz pozostałe urządzenia sanitarne. Obecnie nie nastręcza to żadnych problemów, ponieważ wybór modeli jest przeogromny. Tylko, jaką wybrać?

Wanny podzielić możemy na wiele rodzajów. Mogą to być wanny asymetryczne, narożne, wanny owalne czy nawet prostokątne Tutaj zaczyna się problem, ponieważ stojąc przed dużym wyborem nie wiemy najczęściej, co wybrać. Chciałoby się rzec, że wcześniej było łatwiej dokonać wyboru, ponieważ mięliśmy do dyspozycji wannę żeliwną lub …..no właśnie. Jakie jeszcze były, zapomniałam? Mając do dyspozycji duży wybór wanien musimy zadać sobie istotne pytanie. Otóż: jaki chcemy uzyskać styl łazienki lub jaki jest styl łazienki obecnie? To do danego stylu łazienki dobieramy nie tylko wannę, ale inne urządzenia łazienkowe. Wykonując projekt łazienki należy dokładnie zapoznać się z gustem użytkowników a dopiero później przedstawić własną propozycję. Lecz to nie wszystko, ponieważ bardzo ważna jest również powierzchnia użytkowa łazienki. Przykład: Wanna z hydromasażem potrzebuje więcej miejsca, dlatego jest zalecana do większych powierzchni. Większej powierzchni potrzebujemy, jeśli chcemy, aby w łazience znalazła się nie tylko wanna, ale również kabina prysznicowa. Jak zwykle liczy się również cena i oczywiście zasobność portfela. Najtańsze na rynku są standardowe wanny prostokątne. Droższe, to wanny wolno stojące lub nowoczesne kształtne wanny owalne. Wanna narożna potrzebuje również większej łazienki a także wyznacza styl wnętrza. Decydując się na wannę narożną decydujesz się na styl nowoczesny, który może być jedynie urozmaicony poprzez odpowiednie dodatki wykończeniowe. Wszystko zależy od własnej pomysłowości lub inwencji twórczej architekta wnętrz.

Janiszewska Dagmara

---

Informator poświecony aranżacji wnętrz, nowym stylom i trendom. Serwis "Dekorator" proponuje również Program Partnerski reklamując usługi wykończeniowe usługodawców w Warszawie.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl