Drewniane Podłogi w Łazienkach
Autorem artykułu jest Tomasz Galicki
Podłoga jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych domu czy mieszkania. Wszyscy chcielibyśmy aby była ona zarówno elegancka jak i funkcjonalna oraz trwała.
Na rynku materiałów budowlanych mamy do czynienia z wieloma różnymi sposobami wykańczania podłóg, zarówno w domach i mieszkaniach jak również w obiektach przemysłowych. Mnogość możliwości potrafi nie jednej osobie przysporzyć sporego kłopotu podczas dokonywania wyboru.
Podczas zakupu materiałów wykończeniowych na podłogi, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim charakterystykę pomieszczenia w jakim zostanie ona zainstalowana. Ponieważ nie każda podłoga będzie nadawała się zarówno do wykończenia kuchni czy łazienki i jednocześnie pokoju gościnnego. Dywany czy wykładziny dywanowe z pewnością będą doskonałą ozdobą pokoi gościnnych, salonów czy sypialni, natomiast zupełnie nie sprawdzą się w kuchni. Do wykończenia posadzek w pomieszczeniach wilgotnych lub w miejscach gdzie podłoga narażona będzie na liczne zabrudzenia warto zamontować posadzkę zmywalną, czyli taką, która nie będzie chłonęła wody.
Do takich rozwiązań należą między innymi glazura i terakota, ale także parkiet (w szczególności gatunki egzotyczne). Od jakiegoś czasu bardzo popularnym rozwiązaniem i niezwykle estetycznym jest stosowanie parkietów w łazienkach. Zaletą drewnianej podłogi są jej niezwykłe walory dekoracyjne, dzięki którym wystrój wnętrza nabiera oryginalności i przytulnego ciepła. W łazienkach stylowych, zwłaszcza rustykalnych jest naturalnym uzupełnieniem aranżacji. Ale drewniana podłoga dobrze komponuje się także ze stylem nowoczesnym, nawet industrialnym, wzbogacając go o ciekawy kontrast.
Decydując się na drewno w łazience powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na gatunek który będzie odpowiedni do tego pomieszczenia. Wybór odpowiedniego gatunku drewna to gwarancja pięknego wyglądu i długiej żywotności drewnianej podłogi w łazience. Oferta rynkowa obejmuje zarówno rodzime, jak i egzotyczne gatunki. Do łazienek nadają się takie gatunki drewna jak: merbau, tek, lapacho, doussie, a także rodzimy dąb i jawor. Są to gatunki, które są wyjątkowo odporne na szkodliwe działanie warunków panujących w naszych łazienkach. Ogólna zasada mówi, że gatunki egzotyczne lepiej prezentują się we wnętrzach nowoczesnych, a rodzime w stylowych, choć nie jest to wcale żelazną regułą. Podobnie, ciemne wybarwienia drewna lepiej współgrają z aranżacją, w której dominują naturalne i raczej jasne kolory.
Spore znaczenie posiada także odpowiednia impregnacja drewna. W pomieszczeniach wilgotnych warto jest zastosować olej do podłóg, który głęboko wnika w strukturę drewna, uniemożliwiając wilgoci przeniknięcie doń. Olej jest doskonałym sposobem impregnacji również, ze względów estetycznych. Doskonale podkreśla słoje i uwypukla rysunek drewna. Na powierzchni olejowanej pozostaje subtelna jedwabista poświata.
---T.G.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz